Pravovremeni posjet liječniku znači i rano otkrivanje raka pluća, a time i pravovremeni početak liječenja kojim se povećava ne samo mogućnost preživljavanja već i mogućnost izliječenja.
Prvi dio teksta možete pročitati ovdje.
U slučaju postojanja bilo koje od ranije navedenih poteškoća, a koja može biti mogući znak raka pluća, trebate se obratiti liječniku obiteljske/opće medicine za pomoć i savjet. Vrlo je važno detaljno pojasniti sve poteškoće koje su prisutne – vrstu poteškoće, kada se prvi put pojavila, koliko traje, kada se najčešće javlja, javlja li se pri fizičkom naporu ili i u mirovanju, i naravno, važno je spomenuti sve mjere koje ste samostalno poduzeli da bi iste olakšali/otklonili. Nakon toga, liječnik bi trebao obaviti pregled pluća slušanjem šumova disanja u grudima – auskultacija stetoskopom (slušalicama). To je pregled koji ste vjerojatno iskusili puno puta a cilj mu je otkrivanje promjena u zvukovima (šumovima) vašeg disanja.
Uoči li liječnik promjene u odnosu na normalan šum disanja trebao bi vas uputiti na snimanje pluća (RTG pluća). Ukoliko u nalazima naiđe na odstupanja od normalnih vrijednosti može vas početi liječiti te vas kroz neko vrijeme naručiti na kontrolni pregled, ili vas uputiti na specijalistički pregled kod pulmologa – specijalist za plućne bolesti – a on dalje određuje sve potrebne pretrage kojima će se potvrditi ili ukloniti sumnja na rak pluća.
Bronhoskopija je jedna od najvažnijih pretraga pomoću koje se otkriva rak pluća. To je pretraga kod koje liječnik uvođenjem savitljivog instrumenta (bronhoskopa) na čijem vrhu se nalaze kamera i izvor svijetla može pregledati bronhe i iz njih uzeti odgovarajuće uzorke za dodatne pretrage. Cijev instrumenta je promjera 6 milimetara i nju liječnik uvodi kroz nos ili usta u donje dišne putove.
Vrlo važno je napomenuti da jedan dio ljudi, što zbog straha a što zbog priča članova obitelji, rodbine, prijatelja i poznanika kojima je ova pretraga ostala u ružnom sjećanju, odustane od bronhoskopije. Pretraga nije bolna, no može izazvati nelagodu u nosu i grlu, kašalj i nagon na povraćanje, a više je nego nužna za postavljanje točne dijagnoze. Savjet je da bronhoskopiju nipošto ne izbjegavate. Postupanjem po uputama liječnika zahvat neće biti naročito neugodan, a može vam spasiti život ukoliko bolest postoji a otkrije se u ranoj fazi.
Kako spriječiti rak pluća?
Ako pušite, prestanite. Prestanak pušenja i prestanak izlaganju duhanskom dimu je najvažnija mjera koja može spriječiti rak pluća. Oko 90% slučajeva raka pluća nastane kao posljedica uporabe duhana i duhanskih proizvoda. Duhanski dim sadrži preko 4 tisuće kemijskih spojeva od kojih su mnogi kancerogeni – odgovorni za nastanak raka. Rizik se povećava sa brojem popušenih cigareta i dužinom vremena pušenja. Pasivno pušenje ili udisanje duhanskog dima od strane nepušača, također je čimbenik rizika za razvoj raka pluća.
Kada potražiti savjet liječnika:
– kada postoji kašalj koji dugo traje
– ukoliko se pojavi krv u iskašljaju
– kod čestog ponavljanja upalnih stanja dišnih putova
– kada postoji gubitak tjelesne težine koji se ne može objasniti
– kada postoji umor koji se ne može objasniti
– kada postoje poteškoće s disanjem koje dugo traju
– ukoliko ste zamijetili zadebljanje vrhova prstiju
– kod pojave kratoće daha
U slučaju da imate neku od navedenih poteškoća ne oklijevajte potražiti savjet liječnika. Pravovremeni posjet liječniku znači i rano otkrivanje raka pluća, a time i pravovremeni početak liječenja kojim se povećava ne samo mogućnost preživljavanja već i mogućnost izliječenja.