Domovinski rat Zdravlje

Preventivni sistematski pregledi hrvatskih branitelja

ilustracijadoktor

Preventivnim sistematskim pregledima uz edukaciju, kako samih branitelja tako i članova njihovih obitelji o važnosti prevencije te uz senzibiliziranje javnosti putem medija…

Braniteljski.hr je odlučio krenuti sa serijom članaka o ranom prepoznavanju najčešćih bolesti koje su uzrok visoke stope smrtnosti hrvatskih branitelja. Ukoliko oni pomognu da spasimo samo jedan život hrvatskih branitelja, a nadamo se i vjerujemo da će i više, ostvarili smo svoj cilj.

U posljednjih 15 godina umrlo je više od 30.000 hrvatskih branitelja, najviše od zloćudnih bolesti i bolesti krvožilnog sustava. Prosječna životna dob im je 50,9 godina.

Hrvatski branitelji ne bi trebali umirati s pedeset godina života. Preventivnim sistematskim pregledima uz edukaciju, kako samih branitelja tako i članova njihovih obitelji o važnosti prevencije te uz senzibiliziranje javnosti putem medija moguće je spasiti i produžiti život hrvatskih branitelja. Zaslužili su pravo na život.

Medicina kao osnovni cilj ima liječenje bolesti. Iako bolest ponekad nije moguće izbjeći, jako je važno njeno rano otkrivanje jer je time mogućnost uspješnog liječenja znatno veća. Zbog toga su od izuzetne važnosti upravo preventivni sistematski pregledi hrvatskih branitelja.

Preventivni sistematski pregled je pregled čitavog tijela, kao i većine organa. On je važan jer omogućuje pravovremeno otkrivanje određenih zloćudnih bolesti koji su glavni uzrok smrti braniteljske populacije – rak pluća, rak debelog crijeva i rak prostate u muškaraca, te rak dojke i maternice u žena, kao i ostalih bolesti koje su česti uzrok prerane smrti hrvatskih branitelja. S obzirom da se ove zloćudne bolesti često razvijaju “tiho” i bez značajnijih znakova i simptoma ili tek uz prisustvo nekih općih znakova poremećaja u radu organizma, uspjeh u liječenju kao i njihova daljnja prognoza ovise isključivo o ranom otkrivanju tih bolesti.

Svjetska zdravstvena organizacija izdala je preporuke i norme prema kojima svaki preventivni sistematski pregled mora zadovoljiti odeđene kriterije, a njihov osnovni cilj je da se postojanje određenih čimbenika rizika za razvoj bolesti na vrijeme otkrije ili otkloni.

Preventivni sistematski pregledi žena obuhvaćaju sljedeće preglede:

– osnovnu laboratorijsku analizu krvi te analizu mokraće – rezultati mogu uputiti na postojanje poremećaja u radu organizma koji nisu izraženi u smislu postojanja bilo kakvih tegoba
– osnovni i prošireni internistički specijalistički pregled – razgovor, mjerenje tlaka, EKG (elektrokardiogram), pregled srca, pluća, trbuha i ekstremiteta, ultrazvuk jetre, žučnih vodova, slezene, gušterače i bubrega i analiza fnkcije pluća (spirometrija), nakon čega se daje zaključno mišljenje uz moguće preporuke za daljnje pretrage ili liječenje uz upoznavanje sa preventivnim mjerama kojima se zdravlje može očuvati
– specijalistički ginekološki pregled – osnovni ginekološki pregled i papa-test kojim se lako otkrivaju promjene koje, ukoliko se ne liječe i redovito prate, mogu dovesti do razvoja raka vrata maternice; po potrebi ginekolški ultrazvuk
– ultrazvuk dojki s ciljem ranog otkrivanja raka dojki ili promjena koje mogu biti uzrok njegova razvoja i koje je nužno redovito pratiti na kontrolnim pregledima; po potrebi mamografija
– mjerenje gustoće kostiju – denzitometrija, čime se pravovremeno otkriva osteoporoza (smanjena gustoća kostiju) koja može biti uzrok prijeloma kostiju
– analiza stolice na okultno (nevidljivo) krvarnje koje je često jedan od prvih znakova raka debelog crijeva

Preventivni sistematski pregledi muškaraca obuhvaćaju:

– osnovnu laboratorijsku analizu krvi te analizu mokraće
– osnovni i prošireni internistički specijalistički pregled
– test na PSA (prostata-specifični antigen) – on pomaže u ranom otkrivanju raka prostate koji ima vrlo visoku stopu smrtnosti jer se najveći broj oboljelih javlja liječniku tek u uznapredovaloj fazi bolesti kada ga više nije moguće liječiti
– osnovni urološki specijalistički pregled sa urološkim ultrazvukom i mjerenjem protoka mokraće (uroflowmetrija)
– analiza stolice na okultno (nevidljivo) krvarenje

Zaključak je da načini kojima se život hrvatskih branitelja može spasiti i produžiti postoje. Potrebna je volja nadležnih institucija, prvenstveno od strane Ministarstva branitelja koje je zbog dobrobiti hrvatskih branitelja i osnovano, kako bi se u što skorije vrijeme započelo sa provođenjem preventivnih sistematskih pregleda. Prerano preminule hrvatske branitelje nikada nećemo i ne smijemo zaboraviti , ali sada moramo pomoći živima.

O autoru

Braniteljski

Portal Braniteljski.hr posvećen je i namijenjen svim braniteljima Domovinskog rata te onima koji žele naučiti nešto više o procesu koji je doveo do osamostaljenja i stvaranja neovisne Republike Hrvatske.