U subotu, 2. listopada 2021. godine, u Zagrebu je organiziran Braniteljski troboj, ekipni turnir u šahu, bilijaru i pikadu povodom Spomendana osnivanja Narodne zaštite. Natjecanje je to koje se organizira drugu godinu zaredom u spomen na Narodnu zaštitu i njezinu značajnu ulogu, osobito u počecima Domovinskog rata. Ove godine, baš kao i prošle, sudjelovalo osam ekipa od kojih su četiri imale debitantski nastup. Svaka ekipa imala je tri natjecatelja, a svaki se natjecao u svojoj disciplini (šah, biljar, pikado).
Organizator, Udruga veterana, vojnika i domoljuba, odradila je odličan posao, a zadovoljan svime osim odazivom je i predsjednik Udruge Dražen Hrženjak: „Nama je želja da imamo 16 ekipa. Prošle godine smo bili vjerojatno jedini sportski događaj održan 15. ožujka u gradu Zagrebu. Taj datum obilježava se kao dan osnutka Narodne zaštite. Ove godine zbog epidemioloških mjera to nije bilo moguće pa je Troboj odgođen. Kada su se napokon stvorili uvjeti da održimo natjecanje uspjeli smo u tome bez većih problema, poštujući sve mjere i propise vezane uz pandemiju.“
Zašto baš šah, biljar i pikado?: „Spojili smo te discipline namjerno. Organizacijski je to značajno lakše. Sve tri aktivnosti mogu se odraditi unutar nekog prostora, a osim toga daje urbani filing. Razlog zašto baš tri sporta je taj što smo se htjeli na taj način spomenuti i onih prvih organiziranih jedinica, a to su bile „Trojke“ još i prije Narodne zaštite.“
Koji su Vaši motivi kao organizatora osim održavanja uspomene na Narodnu zaštitu?: „U prvom redu bijeg od teških tema. Nezahvalno je očekivati od branitelja da ne razmišljaju o domovini i političkoj situaciji. Naravno da smo mi branitelji opterećeni svim negativnim pojavama u tom aspektu te je bila želja da se malo odmaknemo od tih tema. Zato je bitno to sportsko povezivanje.“
Je li Braniteljski troboj organiziran samo za branitelje ili su na njega pozvani svi zainteresirani?: „Najmlađi natjecatelj imao je 10 godina, a najstariji 81 godinu. Osim domaćih ekipa, natjecale su se i po jedna ekipa iz Velike Gorice te iz Siska. Pridjev braniteljski doduše stoji u nazivu, ali mi smo otvoreni i poziv je svima da dovedu bilo dijete, bilo suprugu ili nekoga tko nije branitelj. Ne možemo biti isključivi i nismo isključivi. I branitelji su bili samo građani ove države dok nisu postali branitelji. Kao što je naša Udruga otvorena za sve, tako je i ovo natjecanje bilo otvoreno za sve. U njemu su uglavnom sudionici rekreativci. U šahu se pojavilo par profesionalaca i u njemu je bilo najnapetije u smislu konkurencije. Ipak čar troboja je što netko može u šahu biti velemajstor no ekipa koja ima najboljeg šahista, a ne poprati ga u druga dva sporta ne može doći do prvog mjesta. Na kraju smo imali uzbudljivu završnicu u razigravanju za prva tri mjesta.“
Pobjednička ekipa bila je upravo „organizatorska“ ekipa u sastavu Bruno Sontag (šah), Dražen Hrženjak (biljar) te Slobodan Mišćević (biljar).
Bojnik Bruno Sontag sudionik je i organizator brojnih braniteljskih turnira u šahu no ističe kako je Braniteljski troboj poseban: „Ovaj turnir je poseban jer asocira na Narodnu zaštitu Republike Hrvatske i poznate „trojke“ koje su se prve pojavile u obrani Hrvatske. Ove godine drugi puta smo ga organizirali i bio je vrlo lijepo organiziran. Također specifičan je jer okuplja hrvatske branitelje i građane zajedno. Ta simbioza i povezanost očitovala se u ratu, a evo sada se kroz ovakve manifestacije očituje i u miru. Zadovoljan sam svojim nastupom, za svoje godine dobro se držim. Šah je jedna borbena disciplina, ali na ploči.“
Na upit ima li mladih koji se žele baviti šahom, 81-godišnji bojnik Sontag spremno odgovara: „Ide to naprijed, samo šah u škole treba organiziranije uvesti. Naravno, korona je to poremetila. No moram napomenuti da smo i mi stari ovdje te na i nas treba misliti. Svaka čast mladima, no i za nas se treba omogućiti bolje uvijete. Čini mi se nekako da se od svih zanemaruje ta disciplina.“
Na koncu ekipi iz Udruge veterana, vojnika i domoljuba možemo samo poželjeti još više organiziranih Braniteljskih troboja, kao i drugih manifestacija koje na taj način potiču zajedništvo između branitelja međusobno te branitelja i građana.
„Nadam se da će iduće godine korona, odnosno mjere koje ju prate biti iza nas. Vjerujem da ćemo uz pomoć Ministarstva hrvatskih branitelja, koje je kroz ove dvije godine prepoznalo naš trud i našu želju, Braniteljski troboj 2022. godine organizirati na Spomendan osnutka Narodne zaštite 15. ožujka. Ipak i ove godine smo dobro vremenski pozicionirani jer se upravo ovih dana prisjećamo trenutaka u kojima je Hrvatska prije 30 godina obranjena.“, istaknuo je na koncu Dražen Hrženjak.
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta “Branitelji u društvu” koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.